راهنمای انتخاب بهترین دستکش کوهنوردی


دستکش کوهنوردی یکی از ضروری ترین موارد در تجهیزات تخصصی کوهنوردی است. انواع و برند های مختلفی از دستکش در بازار موجود است و همین امر ممکن است باعث سردرگمی خریداران شود.
نکته اولی که باید به آن توجه داشته باشید این است که چیزی بعنوان دستکش کوهنوردی کامل و بی نقص وجود ندارد. شما هرگز نمی توانید دستکشی پیدا کنید که تمام نیازهای شما در کوهستان را برطرف کند. مثل کاپشن کوهنوردی، در مورد دستکش کوهنوردی هم احتمالأ برای شرایط مختلف در کوهنوردی حداقل به 2 دستکش مختلف نیاز دارید.

اگر به هایکینگ های روزانه می پردازید به نوع متفاوتی از ضد آب بودن، آزادی حرکت و عایق بودن نسبت به کسی که می‌خواهد برای صخره نوردی زمستانی به کوهستان برود احتیاج خواهید داشت. همان طور که برای پوشش بالا و پایین تنه در کوهنوردی سیستم های چند لایه پوشی وجود دارد، برای دستکش کوهنوردی هم سیستم های چند لایه پوشی وجود دارد تا شما را در شرایط مختلف کوهستان گرم، خشک و آماده فعالیت نگه دارد. موسسه "آلپاین" دستکش های زیر را برای شرایط مختلف توصیه می کند:

 

کوهنوردی تابستانی

•    دستکش های بیس پلار / سافت شِل
•    دستکش های نیمه سنگین عایق و ضد آب
هر گاه از مسیر های برفی عبور می کنید، حتی در صورتی که هوا گرم است نیز نیاز به محافظت از دست های خود دارید. برای ابتدای صبح به دستکش های نیمه سنگین خود احتیاج خواهید داشت و با گرمتر شدن هوا می توانید از دستکش های بیس سبک خود استفاده کنید.
 

کوهنوردی و یخ نوردی زمستانی

•    دستکش های بیس پلار / سافت شِل
•    دستکش های نیمه سنگین عایق و ضد آب
•    دستکش های سنگین عایق دو و پنج انگشتی
هنگام صخره نوردی یا اسکی تقریبأ همیشه باید دستکش به دست داشته باشید. در این مواقع بیشتر اوقات دستکش های نیمه سنگین را استفاده خواهید کرد.

وقتی که آشپزی می کنید و یا اطراف کمپ هستید می توانید از دستکش های بیس خود استفاده کنید. اگر باد می وزید، هوا سرد بود و یا دستکش هایتان خیس بود می توانید از دستکش دو انگشتی سنگین بر روی دستکش های بیس خود استفاده کنید. همیشه در سفر های کوهنوردی برای مواقعی که دستکش هایتان گم و یا خیس شدند، دستکش های اضافی به همراه داشته باشید. هیچ چیز بد تر از این نیست که وقتی که سعی می کنید از صخره ای بالا بروید نوک انگشتان تان از سرما یخ زده باشد. 
 

دستکش های بیس سبک

این دستکش ها بهترین گزینه برای هایکینگ، و یا استفاده بعنوان دستکش بیش در زیر دستکش هایی با عایق بیشتر هستند. این دستکش ها آزادی عمل لازم برای کار کردن با تجهیزات یا گره زدن را به شما داده و علاوه بر این بسیار تنفسی هم هستند. البته این دستکش ها گرم ترین نوع دستکش نیستند و اگر در یخ و برف کوهنوردی می کنید به یک جفت دستکش عایق برای استفاده بر روی آن ها نیاز خواهید داشت.

 

 

دستکش های نیمه سنگین

این دستکش ها باید گرم و ضد آب بوده و به شما آزادی عمل برای کار کردن با طناب یا سایر تجهیزات مثل کلنگ یخ نوردی را بدهد. البته این دستکش ها در عین حال نباید خیلی بزرگ باشند چون در این صورت نمی توانید هنگام صخره نوردی از آن ها استفاده کنید.

 

دستکش های عایق سنگین کوهنوردی

این دستکش ها گرم ترین نوع با بیشترین مقدار عایق هستند که بیشتر بصورت دو انگشتی ارائه می شوند تا انگشتان دست در کنار یکدیگر بوده و گرما را به راحتی از دست ندهند. این نوع دستکش ضد آب بوده و آزادی عمل بسیار کمی به کاربر می دهند و برای سخت ترین و سرد ترین شرایط ایده آل هستند.