همان لحظه ای که تصمیم به رفتن به کمپینگ را گرفتید باید وسایل آشپزی کمپینگ را هم تهیه کنید. امروز برای کسانی که کمپینگ و هایکینگ می­‌کنند تنوع زیادی برای انتخاب این وسایل وجود دارد، به همین دلیل ما می­‌خواهیم در این مقاله به شما کمک کنیم تا راه خود را در این مسیر پیدا کرده و بهترین انتخاب را در زمینه ظروف پخت و پز داشته باشید.اگر وقتی به ظروف آشپزی کمپینگ فکر می­‌کنید، ظروف آلومینیومی قدیمی در نظرتان می‌آید، احتمالأ با یک غافلگیری مواجه خواهید شد. البته هنوز هم می­‌توانید از همان ظروف آلومینیومی استفاده کنید که البته اکثرأ از استفاده از آن ها اجتناب می­‌کنند. این ظروف آلومینیومی سبک قدیمی نرم بوده و به راحتی خم می­شوند و طعم آزار دهندۀ فلز نیز در ظروفی که غذا در آن ها طبخ می­شود باقی می­‌ماند. در این مقاله به شما خواهیم گفت طبیعت گرد های امروزی چه انتخاب های مدرنی پیش رو دارند. 

باید به دنبال چه چیزی باشید؟وقتی وارد هر فروشگاه لوازم اوت دور شوید با لیوان، قابلمه و ماهی تابه هایی از جنس آلومینیوم، پلاستیک، استیل و تیتانیوم روبرو می­شوید. برای اینکه بتوانید تصمیم بهتری بگیرید تاکید اصلی ما در این مقاله بر روی چند فاکتور مهم است که به شما کمک می­کند بتوانیم فرق بین مواد مختلف استفاده شده در این ظروف را بدانیم.

 قیمت: این عامل راحت ترین راه تشخیص فرق بین انتخاب های مختلف پیش روی شماست. شما با اولین نگاه، فرق بین قیمت جنس های مختلف را متوجه خواهید شد. البته همانطور که احتمالأ حدس می­زنید، عامل‌های دیگر قیمت را تعیین می­‌کنند. 

وزن: ما همه می­خواهیم تا جای ممکن سبک تر سفر کنیم. خوب می­توانیم قبول کنیم که وقتی منزل را ترک کنیم دیگر خبری از آن آشپزخانه نیست و شرایط فرق دارد. کسانی که با خودرو به کمپینگ می­روند آزادی عمل بیشتری  دارند ولی برای کسانی که تمام وسایل خود را باید گاهی حتی برای چند صد کیلومتر به دوش می‌کشند، هر گرم وزن اضافه مهم است. 

دوام: اتفاقات مختلفی که در طول مسیر رخ می‌دهد و ممکن است وسایل شما به زمین افتاده یا ضربه بخورند. ما می‌خواهیم وسایل خریداری کنیم که برای چند سال بتوانیم از آن ها استفاده کنیم. مخصوصأ اگر قیمت بالایی برای آن ها پرداخت کرده باشیم.

 چند کاره بودن:

 

                                                                                                                                                             

مطمئنأ یک وسیله که بتواند چند کار را انجام دهد به مراتب سبک تر از چند وسیله است که هر کدام برای کار خاصی استفاده می­شوند. البته باز هم قضیه برای کسانی که با خودرو هستند فرق دارد و آن ها به راحتی می­توانند برای هر کاری وسیله مخصوص آن را با خود بیاورند ولی کسانی که پیاده به کمپینگ می­روند باید هر وسیله را با دقت انتخاب کنند.

 مدت زمان پخت: بحث در مورد مدت زمان کم پخت غذا، فقط برای این نیست که زودتر بتوانید خود تان را سیر کنید. هر چه مدت زمان پخت کمتر باشد گاز کمتری هم مصرف می­کنید. هر کدام از موادی که برای ساخت این ظروف استفاده می­شود ضریب انتقال گرمای متفاوت دارند و از این رو، زمانی که برای بجوش آمدن آب در آن ها نیاز است نیز با هم متفاوت دارد

.حجم: به تنهایی سفر می­کنید یا با دیگران که بتوانید بار را تقسیم کنید؟ چه نوع غذاهایی می­خواهید درست کنید؟ غذاهای خیلی ساده که فقط به جوشاندن آب نیاز دارند یا غذا های مفصل؟برای فردی که به تنهایی به هایکینگ می­روند یک ظرف پخت و پز 800 میلی لیتری برای جوشاندن آب برای چای و درست کردن شوربای آرد جو دو سر یا شام کافی خواهد بود. ولی اگر با خانواده و دوستان به کمپینگ می­روید و می­خواهید از در کنار جمع بودن لذت ببرید مطمئنأ به چند ظرف دیگر هم نیاز خواهید داشت

.جنس ظروف: ظروفی که در کمپینگ و بطور کلی طبیعت گردی از آن ها استفاده می­شود غالبأ از مواد زیر ساخته می­شوند: 

 • پلاستیک
 • استیل
 • آلومینیوم
 • تیتانیوم
 • چدن
 • سیلیکون (و آلومینیوم)

 آخرین و جدیدترین ظروفی که برای کمپینگ می­‌توانید تهیه کنید، خیلی متفاوت و خاص هستند. در نگاه اول ممکن است فکر کنید از پلاستیک ساخته شده اند ولی در واقع جنس آن ها از سیلیکون مقاوم در برابر حرارت بالا است.ظروف پخت و پز این گروه دارای کفی آلومینیومی هستند که در کنار دارا بودن    "گرید غذایی"، به آن ها اجازه می­دهد برای جوشاندن آب و پخت غذا استفاده شوند. این ظروف همچنین دارای قابلیت فشرده شدن بوده و به این ترتیب، کمترین فضای ممکن در کوله شما را اشغال می­کنند و بسیار سبک هستند.   

 

                                                                                          

مزیت های اصلی ظروف سیلیکونی:

 • مقاومت در برابر حرارت بالا
 • ضد زنگ
 • انعطاف پذیری و ضد خش
 • ضد سایش با روکش سخت
 • دارای گرید غذایی
 • قابلیت فشرده شدن